زندگينامه سرا زندگينامه سرا .

زندگينامه سرا

بيوگرافي دكتر علي‌اكبر جلالي موسس نخستين روستاي الكترونيكي دنيا

بيوگرافي دكتر علي‌اكبر جلالي  موسس نخستين روستاي الكترونيكي دنيا


دكتر علي‌اكبر جلالي متولد 1323، شاهرود.
فوق دكتراي برق و متخصص فناوري اطلاعات و ارتباطات(ICT) از دانشگاه ويرجينياي غربي.
معاون پژوهشكده الكترونيك دانشگاه علم و صنعت ايران.
عضو هيات علمي دانشگاه علم و صنعت ايران.
استاد پاره وقت دانشگاه ويرجينياي غربي.
مبدع نظريه موج چهارم و عصر مجازي در دنيا.
موسس نخستين روستاي الكترونيكي دنيا.
برنده جايزه E. Aisia AWARD يا جايزه برترين پروژه خلاقيت و فناوري در حوزه منطقه آسيا و اقيانوسيه به‌خاطر تاسيس نخستين روستاي الكترونيكي جهان.
ارائه دهنده اولين درس مجازي روي شبكه اينترنت در ايران.
عضو مستقل يونسكو در آموزش و فناوري منطقه آسيا و اقيانوسيه.
عضو كميته آموزش مجازي كشور.
عضو هيات مديره انجمن ICT ايران.
عضو هيات مديره انجمن مطالعات جامعه اطلاعاتي ايران.
عضو شوراي پژوهشي آموزش و پرورش كشور.
پژوهشگر و محقق برتر IT كشور در سال 1382.
استاد نمونه دانشكده برق دانشگاه علم و صنعت ايران در سال‌هاي 1375 و 76. .
مولف و مترجم 26 كتاب در زمينه مهندسي برق و ICT.
مقام اول ترجمه كتاب سال در سال 1378 به‌خاطر ترجمه كتاب PLC.
دكتر علي‌اكبر جلالي، موسس نخستين روستاي الكترونيكي جهان

 دكتر علي‌اكبر جلالي,بيوگرافي دكتر علي‌اكبر جلالي,آثار دكتر علي‌اكبر جلالي


در آرزوي تاسيس شهري الكترونيكي در ايران
دكتر علي‌اكبر جلالي عضو هيات علمي دانشكده برق دانشگاه علم و صنعت و استاد پاره وقت دانشگاه «وست ويرجينا»ي آمريكاست. او تحصيلاتش را تا مرحله فوق دكترا در حوزه كنترل كامپيوتري، ادامه داده است و 13 سال تمام است كه تلاشي شبانه‌روزي براي توسعه فناوري ارتباطات و اطلاعات در ايران را آغاز كرده و فعاليت‌هاي تحقيقاتي او زبانزد عام و خاص است.


 معروف‌ترين كار تحقيقاتي او تاسيس نخستين روستاي الكترونيكي ايران و جهان است. علي‌اكبر جلالي همچنين عضو مستقل يونسكو در منطقه آسيا و اقيانوسيه در حوزه آموزش الكترونيك است و علاوه بر آن عضو كميته كارگروه يونسكو در تهران در حوزه فناوري اطلاعات نيز هست. از ديگر سمت‌هاي او عضويت در هيات رئيسه جامعه اطلاعاتي ايران است.


 او اخيراً نيز جايزه E.Aisia AWARD يا جايزه برترين پروژه خلاقيت و فناوري در حوزه منطقه آسيا و اقيانوسيه را بخاطر تاسيس نخستين روستاي الكترونيكي آسيا به‌دست آورده. دكتر جلالي تاكنون 26 جلد كتاب در حوزه فناوري اطلاعات به چاپ رسانده كه برخي از آنها در مراكز آموزشي ناسا در ايالات متحده آمريكا تدريس مي‌شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۵ساعت: ۰۴:۴۲:۵۱ توسط:admin موضوع:

بيوگرافي دكتر عليرضا آزمنديان خالق موسسه پديده فكر

دكتر عليرضا آزمنديان,بيوگرافي دكتر عليرضا آزمنديان,دكتر عليرضا آزمنديان خالق موسسه پديده فكر

دكتر عليرضا آزمنديان خالق موسسه پديده فكر
عليرضا آزمنديان (Alireza Azmandian)، خالق موسسه پديده فكر (تكنولوژي فكر)
دكتر عليرضا آزمنديان در سال 1332 در يك خانواده مذهبي در تهران به دنيا آمد و تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در مدارس اسلامي و از جمله دبيرستان علوي تهران طي كرد و در رشتۀ رياضي به عنوان يكي از دانش آموزان نمونه از دبيرستان علوي تهران فارغ التحصيل شد.


عليرضا آزمنديان تحصيلات دانشگاهي را در مقطع ليسانس در دانشگاه صنعتي شريف در رشته مهندسي مكانيك طي كرد و همزمان با آغاز پيروزي انقلاب اسلامي در صدا و سيما به عنوان خبرنگار سياسي و اقتصادي مشغول به كار شد.


دكتر عليرضا آزمنديان با تهيه گزارش هايي از اوضاع و احوال سياسي و اقتصادي كشور و سفر به تمام نقاط ايران و پاره اي از كشورهاي جهان، شناخت خوبي نسبت به مسائل مردم به دست آورد و با حضور در جبهه هاي جنگ و تهيه گزارش هاي تلويزيوني از عمليات جنگي، دلاوريهاي رزمندگان اسلام را در نبرد حق عليه باطل، به تصوير كشيد.


وي پس از 6 سال كار پر تلاش و شبانه روزي در صدا و سيما در سال 1364 براي ادامه تحصيل به آمريكا سفر نمود و فوق ليسانس، دكترا و فوق دكتري را در رشته مهندسي صنايع و سيستم ها در دانشگاه كاليفرنيا ادامه داد و در عين حال در رشته تخصصي خود در دانشگاه هاي آن جا به تدريس پرداخت.

دكتر عليرضا آزمنديان,بيوگرافي دكتر عليرضا آزمنديان,دكتر عليرضا آزمنديان خالق موسسه پديده فكر


دكتر عليرضا آزمنديان ضمن 12 سال تحقيق و تدريس و در عين حال با مطالعات علمي پيرامون قدرت فكر به تبادل اطلاعات با دانشمندان اين رشته پرداخت و ضمن شركت در كنفرانس هاي علمي تكنولوژي فكر، سالها در راستاي توسعه اين پديده بزرگ قرن، تحقيق و تدريس نمود و سرانجام براي انتقال دستاوردهاي بي نظير تكنولوژي فكر به هموطنان ايراني خود، در سال 1376 به ايران مراجعت كرد.


دكتر عليرضا آزمنديان پس از سفر به بيش از 50 كشور جهان از جمله كشورهاي آسيايي، آفريقايي، آمريكا و كانادا و مطالعه مباني ذهن، قدرت بيكران برنامه ريزي سيستم ضمير ناخودآگاه انسان، امروز در خدمت مردم عزيز ايران است تا با استفاده از دستاوردهاي علمي خود ضمن ايجاد تغييرات اساسي در نظام فكري شان به پالايش شخصيت آنان پرداخته و با ايجاد تحولي شگرف در آن ها، انسان هاي شاد و بشاش، هدفمند، با انگيزه، توانمند و مصمم با شخصيت و اعتماد به نفس كامل و با عشق و اميد براي زندگي عالي و پر حاصل براي ايران اسلامي ما تربيت كند.
آثار عليرضا آزمنديان
كتاب
صول سي گانه اعتماد به نفس، مؤسسه فرهنگي علمي پديده فكر، تهران، ۱۳۸۴
كارت‌هاي تكنولوژي فكر، حاوي ۵۰ كارت جملات تأكيدي مثبت براي برنامه ريزي مثبت ضمير ناخودآگاه


صوتي و تصويري
مجموعه سخنراني‌هاي دكتر عليرضا آزمنديان در قالب CD و DVD با عناوين:
تكنولوژي فكر ۱، دوره خودشكوفايي و مديريتي (صوتي و همچنين تصويريDVD)
تكنولوژي فكر ۲، دور
برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۵ساعت: ۰۴:۴۲:۲۷ توسط:admin موضوع:

زندگينامه آلفردبرنارد نوبل

نوبل,جايزه نوبل,بيوگرافي آلفرد نوبل

زندگينامه آلفردبرنارد نوبل
آلفردبرنارد نوبل در ۲۱ اكتبر سال ۱۸۳۳ در شهر استكهلم سوئد چشم به جهان گشود.
آلفرد نوبل در ۸ سالگي به همراه خانواده عازم روسيه شد. از همان كودكي نشانه‌هاي علاقه به علوم و به ويژه شيمي در وي پديدار شد.آلفرد آموخته‌هايش را به شكل خودآموز فراگرفت و هيچگاه در دانشگاه تحصيل نكرد.

در سال ۱۸۶۳ به سوئد بازگشت و در كارگاه پدر در هلنبورگ به عنوان شيميدان مشغول به كار شد. آلفرد نوبل در توليد صنعت مواد منفجره نيتروگليسيرين موفقيت بسياري بدست آورد.


در سال ۱۸۶۴ انفجاري منجر به ويراني كارخانه و مرگ چند نفر از جمله برادر جوانترش شد. پس از آن كه كارخانه‌هايي در آلمان و نروژ ساخته شدند، آلفرد در سال ۱۸۶۷ اختراع نوعي از نيتروگليسيرين به نام ديناميت را به ثبت رساند. در ديناميت او نيتروگليسيرين جذب خاك دياتومه جامد بي‌اثري شده بود، از اين رو كاركردن با آن ايمن‌تر بود. اين اختراع به سرعت كار ساخت و سازها را در بسياري از كشورها بهبود بخشيد.


نوبل در سال ۱۸۷۵ ژلاتين منفجرشونده قويتري را ارائه داد كه در آن نيتروگليسيرين با نيتروسلولز، ژلاتيني شده بود. اختراع وي طرحهاي بزرگ راه‌سازي مانند كانال كورينث و تونل گوتارد را امكان‌پذير ساخت. آلفرد مردي تنها، غالباً بيمار، فروتن، كمرو و دوستدار انسان‌ها بود. او در ۱۰دسامبر سال ۱۸۹۶ پيش از تحقق ايده‌هايش در منزل شخصي‌اش واقع در سن رمو ايتاليا چشم از جهان فرو بست.


در قسمتي از وصيتنامه نوبل آمده: تمام دارايي‌ام طبق آنچه درپي مي‌آيد تقسيم شود. اين سرمايه به شكل اوراق بهادار معتبر توسط كارگزارانم از طريق تأسيس يك صندوق به عنوان جايزه سالانه به كساني اعطا شود كه طي سال گذشته خدمت بزرگي به جامعه انساني كرده باشد.


جايزه نوبل به ۵ قسمت مساوي تقسيم شود و هر يك از آنها به يكي از موارد زير اختصاص داده شود:
-يك سهم براي كسي كه مهمترين اختراع يا اكتشاف در زمينه علوم فيزيك انجام داده است.
-يك سهم براي كسي كه مهمترين يا مفيدترين اكتشاف را در زمينه علم شيمي انجام داده.
-يك سهم براي كسي كه مهمترين كشف در رشته فيزيولوژي يا پزشكي انجام داده باشد.
-يك سهم براي كسي كه برجسته‌ترين اثر ادبي را خلق كند.
-يك سهم باقيمانده به كسي تعلق گيرد كه بيشترين يا بهترين اقدام را براي ايجاد صلح و برادري و فروكاستن آتش دشمني بين ملت‌ها و برقراري دوستي انجام دهد.


مشخصات جايزه نوبل
جايزه نوبل شامل مدال افتخار و ديپلم شخصي و مبالغي وجه نقد است. طبق بند چهارم اساسنامه بنياد نوبل بيش از ۳ نفر نمي‌توانند در جايزه سهيم باشند. جايزه تنها به كساني كه در قيدحيات هستند تعلق مي‌گيرد، مگر آنكه نامزدي شخص وفات يافته پيش از مرگش اعلام شده باشد.

 

مراسم اهداي جايزه نوبل در سالن كنسرت استكهلم برگزار مي‌شود و پادشاه وقت سوئد شخصاً ديپلم و مدال و سند تأييدكننده مبلغ جايزه را به دست برندگان مي‌دهد.


ديپلم افتخار فيزيك - شيمي توسط آكادمي سلطنتي علوم سوئد و ديپلم فيزيولوژي يا پزشكي توسط انستيتو كارولينا تهيه مي‌شود. صحافي ديپلم‌ها بر عهده صحافي hassler و falth است. جلدها از چرم بسيار مرغوب بز است.


ديپلم فيزيك داراي جلد آبي رنگ و ديپلم شيمي و فيزيولوژي يا پزشكي داراي جلد قرمز است. به علاوه خوشنويسان آرمي كه از تركيب حروف اول اسم شخص تشكيل مي‌شود را روي هر يك از ديپلم‌هاي اختصاصي برندگان حكاكي مي‌كنند. ديپلم‌ها درون جعبه‌اي از جنس مقوا كه به منظور حفظ ديپلم‌ها طراحي شده قرار مي‌گيرند. ابعاد ديپلم نيز ۲۳در ۳۵ سانتي‌متر است.


طبق اساسنامه بنياد نوبل كه با حضور پادشاه وقت سوئد در تاريخ ۲۹ ژوئن۱۹۰۰ تنظيم شده است، هيأت اهداي جوايز موظف به تقديم حواله مبلغ جايزه، ديپلم و مدال و تقديرنامه اختصاصي به برندگان مي‌باشد.


مدال نوبل فيزيك - شيمي - فيزيولوژي يا پزشكي و ادبيات توسط مجسمه‌ساز و كليشه‌ساز مشهور سوئدي - اريك ليندبرگ - و مدال نوبل صلح توسط مجسمه‌ساز نروژي گوستاو ويگلند طراحي شده است.
در يك طرف مدال سوئدي تصويري از نوبل و طرف ديگر آن سالروز تولد و مرگ نوبل با حروف لاتين نگاشته شده است.


اين مدال تا سال ۱۹۸۰ به وزن ۲۰۰ گرم، قطر۶۶ ميلي‌متر و از طلاي ۱۸ عيار تهيه مي‌شد. از آن زمان تاكنون مدال از تركيبي از طلاي ۱۸عيار و ۲۴ عيار تهيه مي‌شود.


در سال ۱۹۰۰مبلغ جايزه ۱۵۰۸۰۰كرون سوئد بود كه در سال ۱۹۲۳ به كمترين حد خود يعني ۱۱۵۰۰۰ كرون كاهش يافت. اما در سالهاي اخير اين مبلغ به طور قابل توجهي افزايش پيداكرده است. ۱ميليون كرون در سال ۱۹۸۱، ۲ميليون در سال ۱۹۸۶، ۳ ميليون كرون در سال ۱۹۸۹، ۴ ميليون كرون در سال ۱۹۹۰، ۶ ميليون كرون در سال۲۰۰۰ و از سال ۲۰۰۱ ده ميليون كرون در هر رشته به برندگان اهدا مي‌شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۵ساعت: ۰۴:۴۱:۴۶ توسط:admin موضوع:

بيوگرافي والتر بروخ ، پدر تلويزيون

والتر بروخ,بيوگرافي والتر بروخ,والتر بروخ سازنده تلويزيون رنگي

بيوگرافي والتر بروخ ، پدر تلويزيون

 والتر بروخ مخترع سيستم پال در تاريخ دوم مارس 1908 در شهر نيو اشتات در آلمان غربي (سابق) به دنيا آمد. وي پس از تحصيلات ابتدايي و متوسطه وارد دانشكده فني شد.
والتر بروخ در سال 1929 وارد دانشگاه شد. در زمان دانشجويي خود در يك اداره تحقيقاتي و طراحي متعلق به مجارستاني‌ها به نام Denes Von Miholy مشغول بكار شد. درست همان موقعي كه اولين بار تلويزيون سياه و سفيد توسط بال نيپ كو در معرض نمايش گذارده شده بود، بروخ علاقه خود را نسبت به تلويزيون ابراز كرده و دنبال اين رشته را گرفت.

 

در سال 1935 به استخدام شركت تلفن (AEG) در آمد و در قسمت طراحي و تحقيقات شروع بكار كرد.از همان ابتدا بروخ سعي مي‌كرد برنامه‌هاي تئوري خود را با آزمايشات و تحقيقات توام سازد. در اين رشته چنان شايستگي از خود نشان داد كه آقاي پروفسور شورتر او را دستيار خود كرده و در قسمت آزمايشگاه و تحقيقات فيزيك فعاليت خود را شروع كرد.


بروخ در سال 1936 موفق به ساخت دوربيني به نام ايكونسكپ شد و با همان دوربين شخصا از بازيهاي المپيك 1936 فيلمبرداري كرد.

در سال 1937 در نمايشگاه بين المللي پاريس دستگاه فيلمبرداري ايكونسكپ به نمايش گذاشته شد. در آن سال دستگاه او به عنوان اعجاب انگيزترين اختراع به مردم جهان معرفي شد.


در طي جنگ جهاني دوم، بروخ در برلين يك آزمايشگاه فيزيك جهت تحقيقات و طراحي با كمك مهندسين و محققين فيزيكدان شوروي سابق افتتاح كرد كه اين آزمايشگاه معروف به فيزيك الكترونيك بود. بعد از جنگ جهاني، يعني در سال 1950 بروخ به كارخانه تلفن برگشت و دوباره كارش را در آنجا ادامه داد.


در سال 1960 بروخ آزمايشات خود را درباره تلويزيون رنگي آغاز كرد و در اين راه از كوشش و تلاش مضايقه نكرد تا اينكه موفق شد اين سيستم را كه به نوبه خود بي نظير بود به مردم جهان هديه كند.

اين سيستم بخصوص از نظر نيازهاي جغرافيايي و اقتصادي طراحي شده بود. او در سوم ژانويه 1963 يك برنامه راديويي انجام داد و سيستم خود را به دنيا معرفي كرد.


 در 25 اگوست 1967 تصوير رنگي از جايي به جاي ديگر پخش شد و اين افتخار بزرگي بود كه نصيب مردم آلمان شد. اين تنها سيستم رنگي مي‌باشد كه بشر با اعتماد و اطمينان كامل آن را براي پخش تصاوير رنگي بكار برد. اين مرد تمام موفقيتهاي خود را زاييده تعليم و تربيت جامعه خويش مي‌دانست و معتقد بود كه كشور او توانسته است او را در اين راه ياري دهد و به موفقيت برساند. وي سيستم را به نام خود نامگذاري نكرد بلكه آن را پال ناميد.


بروخ جوايز متعددي را از مركز تحقيقات و آزمايشگاه الكترونيك كشورهاي آمريكا و انگلستان دريافت كرده است. ولي بزرگترين جايزه بروخ گرفتن انگشتر زيمنس(جايزه بزرگ تكنيك) بود. اين جايزه به او و ورنر فون بروان براي اختراع راكت V2 و راكت V4 تعلق گرفت.

آلمانيها بروخ را پدر تلويزيون نام نهاده‌اند
برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۵ساعت: ۰۴:۴۱:۱۸ توسط:admin موضوع:

زندگينامه نخستين روزنامه‌نگار زن ايراني

اولين زن روزنامه نگار ايران,نخستين روزنامه‌نگار زن ايراني,زندگينامه مزين السلطنه

 زندگينامه نخستين روزنامه‌نگار زن ايراني
در روزگاري كه زنان از ترس برخوردهاي حكومتي، سواد دار بودنشان را پنهان مي كردند، «مزين السلطنه» اولين نشريه زنانه ايران را راه اندازي كرد. هفته نامه‌اي هشت صفحه‌اي كه در داخل و خارج از كشور منتشر مي‌شد و اگرچه عمر كوتاهي داشت اما تحول بزرگي در دوران مشروطه به حساب مي‌آمد.


نقل است كه ناصرالدين شاه قاجار از سواد داشتن زنان دل خوشي نداشت و برخي از همسران او كه مي‌توانستند بخوانند و بنويسند، سوادشان را از شاه پنهان مي‌كردند.

 

مريم عميد، ملقب به مزين السلطنه در چنين فضايي پيش قدم تاسيس يك مدرسه دخترانه شد و بعدها نشريه اي را منتشر كرد كه براي اولين بار در تاريخ ايران، مدير مسئول آن زن بود.

مزين السلطنه كه دختر مير سيدرضي رئيس‌الاطباء پزشك قشون ناصرالدين شاه بود تحصيلات خود را نزد پدرش ياد گرفت و به دليل حضورش در خانواده‌اي تحصيلكرده و با سواد و داشتن ذهني جستجوگر و علاقمند، از برخي تحولات اجتماعي و فرهنگي جامعه و جهان آن روزگار مطلع شد و چون علاقه زيادي هم به آموختن علوم جديد داشت به خواندن زبان فرانسه و آموزش عكاسي مشغول شد.


او كه در واقع اولين زن روزنامه نگار ايران است البته اولين نشريه اي كه از طرف زنان در ايران منتشر شد نشريه "دانش" نام داشت كه در سال 1289 ه- ش توسط "خانم دكتر كحال" همسر ميرزا حسين‌خان كحال انتشار ‌يافت. اين نشريه در تهران منتشر ‌شد كه هفته‌اي يك بار و در هشت صفحه با قطع رحلي و چاپ سربي چاپ مي‌شد و علاوه بر ايران در ساير كشورها هم منتشر مي‌شد كه بعد از يك سال متوقف شد.

 

شكوفه‌اي براي زنان
دو سال بعد از تعطيلي "دانش" در سال 1292 ه- ش مريم عميد نشريه‌اي با عنوان شكوفه منتشر كرد كه در واقع اين نشريه به عنوان اولين نشريه زنان در ايران شناخته شده است، مزين السلطنه كه در شانزده سالگي ازدواجي ناموفق با عمادالسلطنه سالور يكي از شاهزادگان قجر داشت چند سال بعد با قوام‌الحكماء از روشنفكران زمان ازدواج و صاحب دو فرزند شد.

همسرش يكي از مشوقان او براي كارهاي فرهنگي‌اش بود. پس از فوت قوام‌الحكماء، او ديگر ازدواج نكرد و تمام وقت خود را صرف امور فرهنگي كرد.


او در سال 1330هـ ق مدرسه‌اي دخترانه با نام "مزيّنيّه" تاسيس كرد. مريم عميد براي ترويج و تشويق تحصيل در سطوح مختلف جامعه، در مقابل دو شاگرد كه شهريه پرداخت مي‌كردند يك شاگرد مجاني نام‌نويسي مي‌كرد و با خانواده‌ها قرار مي‌گذاشت كه تا پايان دوره تحصيل حق بيرون آوردن بچه‌ها را از مدرسه ندارند.


اين مدرسه داراي دو شعبه بود. يكي دارالعلم بود كه علوم مختلف از جمله خواندن و نوشتن فارسي، عربي، فرانسه، تاريخ، جغرافيا و رياضيات در آن تدريس مي‌شد و دختران در آخر سال تحصيلي توسط وزارت معارف امتحان مي‌دادند و پس از كسب موفقيت در امتحانات مدرك مي‌گرفتند.

 

اين مدرسه در كنار باغ آصف‌الدوله قرار داشت. مدرسه دوم دارالصنايع بود و در آن دختران هنر و فنون از جمله خياطي، قالي‌بافي، جوراب‌بافي و زردوزي... را فرا مي‌گرفتند. اين مدرسه در محله آب منگل واقع بود.معلمين اين دو مدرسه همه تحصيل‌كرده و ازهنرمندان زمان خود بودند.
در واقع مزين السلطنه در كنار مديريت مدرسه، به فعاليت مطبوعاتي خود كه همان انتشار نشريه شكوفه بود ادامه داد، سرآغاز اين نشريه با اين بيت آغاز مي شد:

باد آمد و بوي عنبر آورد         بادام شكوفه بر سر آورد

روي صفحه اول اين نشريه نوشته شده بود: "صاحبه امتياز و مدير مسئوله مزين السلطنه صبيه مرحوم آقا ميرزا سيد رضي رئيس الاطبا، روزنامه ايست اخلاقي، ادبي، حفظ الصحه اطفال، خانه داري، بچه داري، مسلك مستقيمش تربيت دوشيزگان و تصفيه اخلاق زنان راجع به مدارس نسوان عجالتا گاهي دو نمره طبع مي شود."

 

اولين زن روزنامه نگار ايران,نخستين روزنامه‌نگار زن ايراني,زندگينامه مزين السلطنه

 
از نسخ و نستعليق تا كاريكاتور
نشريه شكوفه در سال 1330 اولين شماره‌اش به چاپ رسيد و به مدت چهار سال (77 شماره) تقريباً هر دو هفته يك بار منتشر مي‌شد. اين نشريه در چهار صفحه با خط نسخ نوشته مي‌شد كه از شماره پنجم نگارش آن نستعليق شد و از سال دوم به بعد با حروف سربي به چاپ رسيد. در صفحه آخر يك كاريكاتور داشت كه مرتبط با موضوع هر شماره بود.


كاريكاتورها از سال سوم به بعد چاپ نشد. انتشار نشريه با شروع جنگ جهاني اول نظم خود را از دست داد. مطالب شكوفه اعم از خبر، مقاله و كاريكاتورها، همگي براي تشويق به تعليم وتربيت دختران، مبارزه با خرافه، رمال و فال‌گيري، طب خانگي در مقابل طبيبان تحصيل‌كرده، آموزش هاي صحيح بهداشتي، آداب معاشرت، فعاليتهاي اجتماعي و... بود.

 

مزين‌السلطنه در كنار مقالاتي كه براي آموزش زنان داشت پيامها و آموزه‌هايي نيز براي مردان داشت و هميشه آنها را در احترام گذاشتن به زنانشان تشويق مي‌كرد و زن و مرد را در زندگي خوب همراه و دركنار يكديگر مي‌ديد.


بولتن انجمن همت
مريم عميد علاوه بر اين فعاليت‌ها از اعضا "انجمن همت خواتين" هم بود. اين انجمن در سال 1323ه ق توسط مديران مدارس دخترانه به رياست خانم نورالدجي تأسيس و هدف آن مبارزه با اجناس خارجي و منع واردات اين محصولات بود.

 

يكي از تحريم ها منع خريد منسوجات خارجي بود، قرار بر اين شد كه تمامي مدارس دخترانه اعم از معلمين و دانش‌آموزان همگي از پارچه‌هاي ايراني استفاده كنند و هر كس سرپيچي كرد از مدرسه اخراج شود و هيچ مدرسه ديگري نام آن دانش‌آموز را ننويسد. به اين ترتيب در عرض يك ماه حدود پنج هزار نفر به اين تحريم پيوست.

 

مزين‌السلطنه در نشريه شكوفه فعاليت ها و سخنراني هاي مربوط به اين انجمن را انعكاس مي‌داد و اين نشريه به عنوان سخنگوي انجمن فوق درآمده بود. او در گسترش اين تفكر نقش بسزايي داشت.


به جنگ خرافات
نشريه شكوفه بيش از هر چيز روي تربيت دوشيزگان و اخلاق زنان و مدارس زنانه تمركز داشت. اما براي تعيين روش اين نشريه بايد دوران انتشار آن را به دو قسمت تقسيم كرد، در حالي كه شكوفه از آغاز انتشار تا شماره 10 سال دوم بيشتر مقالات خود را به ترويج علوم و فرهنگ در بين زنان، طراز اداره مدرسه، وضع مدارس دخترانه و چگونگي پيشرفت آنان اختصاص داد از شماره 10 تا پايان انتشارش به صورت ارگان انجمن همت خواتين و مديران مدارس نسوان در آمد و به بسط و تبليغ نظرهاي انجمن پرداخت.


در اين زمان همچنان كه محتواي مقالات سياسي تر مي شد، مسائلي چون استقراض از دولت هاي خارجي، امتيازاتي را كه بدون شك در مقابل بايد به دول تسليم كرد، استقلال ملي، مبارزه با نفوذ بيگانگان و وظايف زنان را در اين باره مطرح كرد و در حالي كه بر كوشش زنان در راه اعتلاي وطن تاكيد مي كرد.

آنها را در اين راه همپاي مردان مي دانست. به هر روي در هر دو نيمه، موضوع مدارس نسوان و تحصيل زنان مضمون هميشگي نوشته هاي شكوفه را به خود اختصاص مي داد.

 

اولين زن روزنامه نگار ايران,نخستين روزنامه‌نگار زن ايراني,زندگينامه مزين السلطنه

 

بعد از سواد آموزي مبارزه با خرافات رايج و تقبيح آداب و رسوم و عقايد عقب افتاده متداول در ميان زنان از ديگر مباحث مهم اين نشريه بود. شكوفه همچنين وضعيت زنان در ديگر نقاط دنيا به ويژه در اروپا را مطرح كرد و آن را از اساسي ترين راه هاي آگاهي يابي زنان در ايران دانست.

به اين ترتيب با توجه به اين كه روزنامه شكوفه بيشتر در مدارس دخترانه دربين مديران و آموزگاران و دانش آموزان زن انتشار مي يافت، اهميت تاثير مستقيم آن در بين زنان آن روزگار انكار ناپذير بوده است.


وقتي مزين استكان‌هاي نقره را فروخت
مزين السلطنه اگرچه زن روشنفكري بود كه فعاليت هاي اجتماعي اش، او را به چهره اي مبارز در دوره مشروطه تبديل مي كرد، با اين حال زني بود كه زندگي شخصي اش را با تمام مختصات عرفي زنانه حفظ كرده بود؛ تمام كارهاي خانه اش را خودش به تنهايي انجام مي داد و در راه توسعه و ادامه انتشار روزنامه كه در آن زمان ناشر افكار مترقي زنان به حساب مي آمد، از هيچ كوششي دريغ نكرد.

 

حتي به گفته يكي از نزديكان مريم عميد او يك بار تمام جا استكان هاي نقره خود را فروخت تا بتواند مخارج چاپ نشريه شكوفه را بپردازد و در اثر عشق و علاقه مفرط در اين راه كليه اموال و دارايي خود را صرف كارهاي اجتماعي و فرهنگي كرد.


مريم خانم مزين‌السلطنه عميد در سال 1337ه ق / 1298ه- ش در اوج فعاليت هاي خود در سفري كه به سمنان داشت بر اثر عارضه قلبي درگذشت. اما با مرگ او نه تنها از حضور زنان در عرصه هاي اجتماعي كم نشد بلكه اقدامات ماندگار او به عنوان يك زن در آن دوران خفقان شروعي شد براي حضور زنان ديگري كه از اندروني ها بيرون آمدند و در عرصه هاي مختلف خود را چنان نشان دادند كه تا به حال نامشان ماندگار مانده است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۵ساعت: ۰۴:۴۰:۵۲ توسط:admin موضوع:

زندگي نامه رابرت كُخ باكتري شناس و پزشك برجسته آلماني

رابرت كُخ,رابرت كُخ كاشف ميكروب سل,بيوگرافي رابرت كخ

رابرت كُخ باكتري شناس و پزشك برجسته آلماني
رابرت كُخ باكتري شناس و پزشك برجسته آلماني در 11 دسامبر 1843م در شهر هارتْزْ آلمان به دنيا آمد. وي پس از پايان تحصيلات خود در رشته پزشكي، مطالعات و تحقيقات گسترده‏اي را درباره علل برخي از بيماري‏ها هم‏چون وبا، سل و سياه زخم آغاز كرد.


كُخ پس از تكميل روش كشتِ ميكروب‏ها، آن‏ها را به وسيله رنگ كردن در زير ميكروسكوپ مشاهده كرد و پي برد كه باسيل‏هاي بسيار كوچكي در خون گوسفند يا حيوان مريض وجود دارد.كخ عاقبت توانست با پرورش و نگهداري اين باسيل، نظريه خويش را اثبات نموده و سرم اين مرض را بسازد. اين عمل باعث شد كه از تلفات زياده از حد احشام جلوگيري شود.


كخ در سال 1880م به عضويت شوراي سلطنتي بهداشت برلين انتخاب گرديد و از آن پس تحقيقات خود را براي كشف ميكروب سل كه از ديرباز به طاعون سفيد مشهور بود، آغاز كرد.اين مطالعات در نهايت منجر به كشف ميكروب سل در 24 مارس 1882م شد و كُخ پس از چندي اعلام كرد كه مي‏توان همه جانداران را در اثر تلقيح اين سرم از امراض مختلف مصون داشت.


در سال 1905، كخ به دليل تلاش در راه گسترش علم و كشف باسيل سل، موفق به اخذ جايزه نوبل پزشكي شد و دانشمندان زمان، پس از تاييد نظرات او، وي را در شمار بزرگ‏ترين مكتشفين قرار دادند.

رابرت كُخ بدون شك بعد از لويي پاستور كاشف پني‏سيلين، بزرگ‏ترين ميكروب شناس دنيا است و خدمات ارزنده او در راه بسط علم، هيچ‏گاه از يادها نخواهد رفت.


كخ سفرهاي زيادي به افريقا براي تحقيق درباره مرض خواب، مالاريا و طاعون انجام داد و دريافت كه مرض خواب كه هزاران افريقايى را به كام مرگ كشانده بود، در اثر نيش پشه‏اي به نام تسه تسه است.

به تدريج كخ در اثر فعاليت زياد و ناراحتي‏هاي ناشي از آن مريض و ضعيف گرديد، تا اين‏كه كاشف سل كه خود نجات دهنده جان ميليون‏ها انسان بود در 27 مه 1910م در 67 سالگي بر اثر مرض سل درگذشت.
برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۵ساعت: ۰۴:۴۰:۰۸ توسط:admin موضوع:

زندگينامه بنيامين فرانكلين مخترع برق‌گير و عينك‌ دوكانوني

بنيامين فرانكلين,زندگينامه بنيامين فرانكلين,بنيامين فرانكلين مخترع برق‌گير

زندگينامه بنيامين فرانكلين مخترع برق‌گير و عينك‌ دوكانوني
بنيامين فرانكلين، نويسنده و ناشر، سياست‌مدار، طبيعي‌دان و مخترع آمريكايي در تاريخ ۱۷ ژانويه ۱۷۰۶ ميلادي در بوستون چشم به جهان گشود. او يكي از بنيانگذاران ايالات متحده آمريكا و مخترع برق‌گير و عينك‌ دوكانوني بود.


دوران جواني

بنيامين به عنوان دهمين پسر و پانزدهمين فرزند آقاي فرانكلين كه توليدكننده صابون و شمع بود، در بوستون زاده شد. وي از اوان كودكي با اشتياق و علاقه به مطالعه كتاب‌هاي علمي، مذهبي و ادبيات پرداخت و گنجينه‌اي از دانش و معلومات كسب كرد.

بنيامين مدتي در چاپ‌خانه برادر ناتني خود، جيمز فرانكلين، به كارآموزي پرداخت و براي اولين بار در سال ۱۷۲۲ با نام مستعار در روزنامه برادرش چهارده مقاله طنزآميز وكوتاه منتشر كرد.


آن روزنامه در همان سال بخاطر مقاله جنجال‌برانگيزي كه به چاپ رساند توقيف و جيمز كه سردبير آن بود به يكماه زندان محكوم شد. از آن پس بنيامين مديريت روزنامه را به عهده گرفت و به نشر آن همت گماشت. بنيامين فرانكلين در فيلادلفيا به صنعت چاپ روي آورد و كتاب‌هاي بي‌شماري را منتشر ساخت.

فعاليت‌هاي خستگي‌ناپذير او در زمينه چاپ كتاب، وي را به عنوان ناشر صاحب‌نامي به اشتهار رسانيد. فرانكلين در دوران زندگي به فعاليت‌هاي اجتماعي و خدمات عمومي و امدادرساني همت گماشت و به عضويت در اين مؤسسات پذيرفته شد.


او توجه خود را به خدمات شهري و رفاه عمومي مانند نظافت خيابان‌ها، روشنايي شهر، نظام تشكيلاتي مدارس، تأسيس آتش‌نشاني غيرانتفاعي، بيمارستان و اولين كتاب‌خانه عاريتي كه در دنيا بي‌همتا بود، معطوف داشت. بنيامين فرانكلين در سال ۱۷۳۱ به عضويت در لژ فراماسونري پذيرفته شد و يك‌سال بعد به مقام دوم‌ناظر بزرگ منصوب شد.


سيزده اصول معرفتي بنيامين فرانكلين
بنيامين فرانكلين، نفس خويش را به مدد امساك و پرهيزگاري كه از دوران شباب بدان خو گرفته بود، مهار كرد و به خلوص آن همت ورزيد. او فهرستي شامل سيزده روش سودمند در زمينه آموزش اخلاق كه در تمام طول زندگي بدان پاي بند بود، به صورت زير تنظيم كرد:
۱) خويشتن‌داري: شكم را تا مرز بلاهت شعور پر مكن و تا مرز بي‌خودي منوش.
۲) سكوت: سخني بران كه خود يا ديگران از آن سود گيريد؛ از سخنان بي‌ثمر پرهيز كن.
۳) نظم و انضباط: هرچيز را در جاي خود قرارده و هركاري را به وقت خود موقوف كن.
۴) عزم و اراده: آن‌چه را كه بايد به انجام رسد، بدان همت گمار و آن‌چه را كه بدان اراده نموده‌اي بي‌وقفه و خلل به انجام رسان.


۵) قناعت: از خرج كردن براي خوش‌آمد ديگران يا خشنودي خويش بپرهيز و چيزي را ضايع مكن.
۶) سعي و كوشش: زمان را از دست مده، هرلحظه به كاري سودمند بپرداز، كارهاي باطل را از خود دوركن.
۷) راستي و درستي: از فريب بپرهيز، انديشه را به عصمت و حقيقت آراسته دار و به سخن خويش پاي‌بند باش.
۸) عدالت: راضي به زيان ديگران مباش، مباد كه بر كسان ستمي روا داري و آن ها را از خيري كه بدان موظفي بي نصيب گرداني.


۹) اعتدال: از تندروي پرهيز كن؛ اهانت ناروا به ديگران كه به گمان خويش خود نيز در خور آن نيستي، روا مدار.
۱۰) نظافت: ناپاكي را از تن و جامه و خانه خويش بزدا.
۱۱) آسايش خيال: آرام باش و از خرده گيري بپرهيز و از وقايع عادي و حوادث اجتناب ناپذير روي درهم مكش.


۱۲) عفت: در ارضاي ميل جنسي اعتدال را رعايت كن؛ تنها به خاطر حفظ تندرستي و بقاي نسل و نه تا مرز جنون و سستي، نزديكي كن. در اين راه از جرح عواطف و سلامت خود و ديگري خودداري كن و دغدغه خوش‌نامي خويشتن را به دل داشته باش.
۱۳) تواضع و فروتني: از پيش‌كسوتان بزرگ مانند عيسي مسيح و سقراط تقليد كن.


فعاليت هاي سياسي و علمي
بنيامين فرانكلين در سال ۱۷۴۸ موسسه انتشاراتي خود را ترك كرد و در سال ۱۷۵۰ به عضويت پارلمان پنسيلوانيا برگزيده شد. آثار منتشره فرانكلين در اين دوران تأثير بسزايي در تشكيلات آموزشي پنسيلوانيا داشت و با انتشار كتاب «پيشنهادي چند در باب آموزش و پرورش جوانان پنسيلوانيا»، در احداث آكادمي فيلادلفيا كه بعدها به نام دانشگاه پنسيلوانيا خوانده شد، مفيد افتاد.


برنامه پيشنهادي فرانكلين علوم قديمي و مسلط آن دوران را محدود و دانش جديد را شامل زبان انگليسي، زبان‌هاي زنده خارجي، رياضيات و علوم طبيعي جايگزين كرد. فرانكلين در سال هاي ۱۷۵۱ تا ۱۷۶۴ به تناوب معاونت وزارت پست را به عهده داشت. وي در سال ۱۷۵۲ دستگاه برق گير را اختراع كرد.


وي در مجموع پانزده‌سال به عنوان نماينده پنسيلوانيا، جورجيا، نيوجرسي، و ماساچوست در انگلستان اقامت گزيد. بنيامين فرانكلين در يكي از سفرهاي خود از انگليس به آمريكا در توقف كوتاهي كه نصيبش شد، «انجمن فلسفي آمريكا» را تأسيس كرد. او در سال ۱۷۷۵ انگليس را به مقصد آمريكا ترك گفت و در همان سال به عضويت كنگره آمريكا درآمد و پس از مدتي به كميته تنظيم «بيانيه استقلال ايالات متحده آمريكا» دعوت شد.

به خاطر افكار درخشان و آزاديخواهي او و همچنين در پيوند با اختراع برق گير، در باره او چنين گفته‌اند:
«او برق را از پهنه آسمان و شمشير را از دست ستمكاران برگرفت.»


فرانكلين به اتفاق ۵۴ نفر از مقامات برجستهٔ سيزده ايالت ديگر، بيانيه استقلال را در ۴ ژوئيه ۱۷۷۶ ميلادي امضا كرد و يك‌سال بعد از طرف كنگره به عنوان نماينده سيزده ايالات مستقل آمريكا به فرانسه رفت و در آن جا به عنوان سياستمداري بزرگ اشتهار يافت. او در پاريس به عضويت لژ فراماسونري فرانسه در آمد و ولتر نيز از او پيروي كرد. فرانكلين از سال ۱۷۷۹ تا ۱۷۸۲ به مقام رياست آن لژ برگزيده شد.


آثار بنيامين فرانكلين
فرانكلين در تمام دوران زندگي به انتشار رسالات، مقالات و پند و اندرز در هر زمينه و هر مقوله‌اي پرداخت. زندگي‌نامه خود را كه در سال ۱۷۷۱ آغاز كرده بود، همچنان ناتمام ماند. او با بيشتر بزرگان عهد خويش مكاتبه داشت و نامه‌هاي بي‌شماري از وي به يادگار مانده است.


پايان زندگي
بنيامين فرانكلين در سال ۱۷۸۶ به آمريكا بازگشت و به عنوان رياست عالي اجرايي شوراي پنسيلوانيا و در سال ۱۷۸۷ به مقام دبيركل جامعه ضد برده‌داري برگزيده شد. او در ۱۷ آوريل ۱۷۹۰ ميلادي در سن هشتاد و چهار‌سالگي در پنسيلوانيا درگذشت.

 

هنگامي كه بيست و سه‌سال بيشتر نداشت، شرحي به مضمون زير براي مقبره خود نوشت:
«اين جا آرامگاه بنيامين فرانكلين ناشر است كه براي تغذيه كرم‌ها، مانند جلدي از كتابي كهن كه نبشته‌هايش پراكنده و بي‌نام و عاري از تذهيب، اما بي خللي كه بر محتواي آن آيد، به خاك سپرده‌اند. باشد تا به باور خويش به شيوه‌اي نو و آراسته، به ويراستاري خود نويسنده تجديدچاپ گردد.»
برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۵ساعت: ۰۴:۳۹:۴۷ توسط:admin موضوع:

زندگي نامه الكساندر فلمينگ كاشف پنى سيلين

الكساندر فلمينگ,زندگينامه الكساندر فلمينگ,الكساندر فلمينگ كاشف پنى سيلين

زندگينامه الكساندر فلمينگ كاشف پنى سيلين
سالها از كشف داروى پنى سيلين كه ميليونها نفر در سراسر جهان به وسيله آن از خطر مرگ و ابتلا به بيماريهاى عفونى نجات يافته‏ اند، مى‏ گذرد.

 

كاشف اين داروى مفيد و موثر، الكساندر فلمينگ بود، او در 6 اوت سال 1881 ميلادى در لاچفيلد واقع در جنوب غربى اسكاتلند به دنيا آمد.

الكساندر، كوچكترين فرزند بيو فلمينگ بود و در حالى كه هشت ساله بود، به سال 1888 پدر خود را از دست داد و انجام كارهاى مزرعه به عهده مادرش افتاد.او در ده سالگى، يعنى به سال 1891 وارد مدرسه لودان مور گرديد و بعد به مدرسه دارول كه برادرانش در آنجا تحصيل مى‏ كردند رفت. مدرسه آنها تا خانه بيش از چهار مايل فاصله داشت و الكساندر ضمن پيمودن اين راه در مناظر طبيعت اطراف خود دقيق مى‏ شد و به فكر و مطالعه مى ‏پرداخت.


او در مدرسه شاگردى ساعى بود و پس از پايان تحصيلات در آن مدرسه، به سال 1893 وارد آكادمى كيلمارنوك گرديد. در سال 1895 به لندن رفت و به برادر بزرگش كه مى‏ خواست چشم پزشك شود پيوست. اما وى به خاطر درآمد كم و تنگدستى مجبور به ترك تحصيل شد، بدين جهت در سال 1897 در يك شركت كشتيرانى كارى به دست آورد و تا سال 1901 در اين شركت مشغول كار گرديد.


او از سال 1901 امكانات و درآمدى فراهم كرد و تصميم گرفت رشته پزشكى را دنبال كند، در آن روزها همراه برادران خود رابرت و جان به داوطلبان اسكاتلندى پيوست و در آنجا عضو چند تيم ورزشى از جمله شنا گرديد، و يك مسابقه شنا هم با كالج پزشكى سن مارى انجام داد. در اين كالج علاقه به تحصيل پزشكى را بيشتر احساس كرد، بدين جهت سال بعد در امتحانات ورودى شركت كرد و موفق شد.


الكساندر، در اين كالج شاگردى جدى و كوشا بود و در تمام رشته‏هاى پزشكى از قبيل تشريح، مرض‏ شناسى، و داروشناسى به مطالعات عميق خود در باكترى‏شناسى ادامه داد، تا سرانجام در سال 1928 به كشف پنى‏سيلين دست يافت.


پنى سيلين در سال 1941 قابل استفاده براى عموم مردم شد و در سال 1945 فلمينگ به اتفاق ارنست چين براى كشف پنى سيلين كه به طور قطع كمتر از كشف ميكرب توسط پاستور نبود، جايزه نوبل در رشته پزشكى رإ؛33ِِ دريافت كردند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۵ساعت: ۰۴:۳۸:۵۷ توسط:admin موضوع:

يادي از پدر زيست‌شناسي نوين ايران

دكتر محمود بهزاد,بيوگرافي دكتر محمود بهزاد,دكتر محمود بهزاد پدر علم زيست‌شناسي نوين

 يادي از پدر زيست‌شناسي نوين ايران
دكتر محمود بهزاد، پدر علم زيست‌شناسي نوين كشور را يكي از پرچمداران جنبش علمي ايران معاصر مي‌دانند؛ جنبشي كه گرچه با تاخير ۳ قرن پس از عصر روشنگري  در جهان غرب ايجاد شد؛ اما در نهايت توانست چهره ايران را به‌طور شگرفي از آلودگي‌هاي توهمات شبه‌علمي و خرافات پاك كند.


استاد بهزاد از دوران كودكي علاقه‌مندي به علم و استعداد استثنايي‌اش را نشان داد و در سال‌هاي پربار زندگي‌اش با انتشار آثار علمي معتبر در علوم زيستي، پزشكي، روان‌شناسي و... و آموزش افرادي كه هريك بعدها جزو نخبگان كشور شدند، نام خود را براي هميشه در زمره دانشمندان و فرهيختگان برتر كشور قرار داد.


به گفته نزديكان و آناني كه بهزاد را مي‌شناختند، او ايمان داشت كه عمومي كردن علم، يكي از مهم‌ترين راهبرد‌هاي پيشرفت كشورهاي عقب‌مانده است و تا زماني كه علم و انديشه علمي از ديوارهاي حياط دبيرستان‌ها، دانشگاه‌ها و مراكز علمي ـ تحقيقاتي فراتر نرود و به متن فرهنگ و زندگي روزمره مردم وارد نشود، نمي‌توان چندان به بالندگي و پيشرفت كشور، آن هم به مفهوم مدرن آن، اميد بست.

 

بر همين اساس هم كوشش‌هاي فراوان وي براي انتخاب منابع و موضوعاتي كه مردم را با علومي مانند زيست‌شناسي، زمين‌شناسي، نظريه تكامل يا فرگشت (Evolution)، ژنتيك، فيزيولوژي، روان‌شناسي، بيونيك، علم و فلسفه علم، تندرستي و... آشنا كند، از او چهره‌اي ملي ساخت؛ چهره‌اي كه بسياري از دوستان و شاگردانش كه در اقصي‌نقاط جهان داراي تشخص علمي بين‌المللي و درجه والاي دانشگاهي‌اند، همواره با افتخار، ياد و خاطره همنشيني، مصاحبت يا شاگردي نزد ايشان را گرامي مي‌دارند.


محمود بهزاد را مي‌بايست يكي از ستاره‌هاي پرفروغ آسمان جنبش علمي كشور دانست كه فضاي حركت‌هاي علمي در ايران امروز، مرهون دستاوردها و تلاش پيشگاماني همچون اوست كه عاشقانه و عالمانه، عمر و زندگي خود را وقف علم و دانش، آموزش، تحقيق، تاليف و ترجمه كردند. دكتر محمود بهزاد، پدر علم زيست‌شناسي نوين كشوردر سن ۹۴ سالگي در گذشت.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۵ساعت: ۰۴:۳۸:۱۷ توسط:admin موضوع:

زني كه ماشين حساب را اختراع كرد

ماشين‌ حساب,مخترع ماشين حساب,بيوگرافي آدا بيرون

زني كه ماشين‌ حساب را ساخت
آدا بيرون، يكي از مهم‌ترين چهر‌ه‌ها و شخصيت‌هاي درخشان در تاريخ كامپيوتر است.
او در ۱۰ دسامبر ۱۸۱۵ به دنيا آمد. او دختر يك شاعر روشنفكر به نام لرد بيرون بود. ۵ هفته بعد از تولد آدا مادرش از پدرش جدا شد، چون مي‌خواست دخترش را طوري تربيت كند كه يك رياضيدان يا دانشمند شود و از اينكه او مانند پدرش شاعر شود وحشت داشت. از اين‌رو بر مبناي تعليمات او، آدا نتوانست استعداد‌هاي شاعري را بروز دهد و طبق آرزوي مادرش سعي كرد يك تحليلگر و رياضيدان بشود.


اما در ۳۰ سالگي‌ نامه‌اي به مادرش نوشت و در آن گفت: «اگرچه نمي‌خواهي من از شعر چيزي بدانم اما آيا مي‌تواني جلوي علاقه‌ من به علم ادبيات را بگيري؟ براي يادگيري رياضيات، قوه تخيل و درك استعاره‌ها لازم است و اين چيزي است كه از طريق آشنايي با شعر و ادبيات، پرورش مي‌يابد و تو آن را از من دريغ كرده‌اي». در هر حال در سن ۱۷ سالگي بود كه آدا با مري سامرويل آشنا شد.


او يك زن مشهور مترجم بود كه كتاب‌هاي درسي را براي كمبريج ترجمه مي‌كرد، از طريق اين آشنايي بود كه آدا به رياضيات علاقه‌مند شد و در اين زمينه به تحصيل پرداخت.
 او خلاقيت‌هاي زيادي از خود نشان داد و ايده‌هاي بكري در رابطه با ماشين حساب و ديگر ماشين‌هاي تحليلگر داشت. او در ۱۸۴۳ ازدواج كرد و در حاليكه ۳ كودك زير ۸ سال داشت، شروع به ترجمه تحقيقات دانشمندان ساير كشور‌ها كرد و ايده‌هاي خود را نيز به آنها اضافه كرد.


او اين ترجمه‌ها و ايده‌هاي خودش را براي يك دانشمند فرستاد و او را شگفت زده كرد. بابيج از آدا دعوت كرد كه در پروژه‌هاي او همكاري كند. به اين ترتيب آنها شروع كردند به ساخت ماشين حسابي كه هم موسيقي پخش كند، هم كار طراحي انجام دهد و هم محاسبه كند.
امروز بسياري از ايده‌هاي آدا در طراحي نرم‌افزار‌هاي كامپيوتر‌ي به كار مي‌رود و يك زبان برنامه‌نويسي نيز در آمريكا به افتخار او «آدا» نامگذاري شده است.
برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۵ساعت: ۰۴:۳۷:۴۵ توسط:admin موضوع: