زندگينامه سرا زندگينامه سرا .

زندگينامه سرا

آشنايي بازندگي دكتر محمود حسابي

زندگينامه دكتر حسابي

 

 

پدرش (سيد عباس معزالسلطنه) و مادرش (گوهرشاد حسابي) هر دو اهل تفرش بودند. او چهار سال اول دوران كودكي‌اش را در تهران سپري نمود. سپس به همراه والدين و برادرش عازم شامات شد. در هفت سالگي تحصيلات ابتدايي خود را در بيروت، با تنگدستي و مرارتهاي دوري از ميهن، در مدرسه كشيش‌هاي فرانسوي آغاز كرد. در همان زمان تعليمات مذهبي و ادبيات فارسي را نزد مادرش فرا مي‌گرفت. او قرآن كريم و ديوان حافظ را از حفظ مي‌دانست. وي اعتقادي ژرف به قران داشت. او همچنين بر كتب بوستان، گلستان سعدي، شاهنامه فردوسي، مثنوي مولوي و منشات قائم مقام فراهاني اشراف كامل داشت. محمود حسابي در ۱۲ شهريور سال ۱۳۷۱ هجري شمسي در بيمارستان دانشگاه ژنو درگذشت. آرامگاه (خانوادگي) وي در شهر تفرش قرار دارد

 

 

تحصيلات

 

 

شروع تحصيلات متوسطه او مصادف با آغاز جنگ جهاني اول و تعطيلي مدارس فرانسوي زبان بيروت بود. از اين رو، به مدت دو سال در منزل به تحصيل پرداخت. پس از آن در كالج آمريكايي بيروت به تحصيلات خود ادامه داد. در سن هفده سالگي ليسانس ادبيات، و در سن نوزده سالگي ليسانس بيولوژي را اخذ نمود. پس از آن در رشته مهندسي راه و ساختمان از دانشكده فرانسوي مهندسي در بيروت فارغ التحصيل شد. در آن دوران با اشتغال در نقشه كشي و راهسازي، به امرار معاش خانواده كمك مي‌كرد. او همچنين در رشته‌هاي پزشكي، رياضيات و ستاره شناسي به تحصيلات دانشگاهي پرداخت.

 

 

دكتر حسابي در دانشگاه سوربن فرانسه، در رشتهٔ فيزيك به تحصيل و تحقيق پرداخت. در سال ۱۹۲۷ ميلادي در سن بيست و پنج سالگي دانشنامه دكتراي فيزيك خود را، با ارائهٔ رساله‌اي تحت عنوان «حساسيت سلول‌هاي فتوالكتريك»، با درجه عالي دريافت نمود.

 

 

دكتر حسابي در دانشگاه پرينستون آمريكا تحت نظر پروفسور انيشتين فرضياتي درباره «بي نهايت بودن ذرات» و «عبور نور از مجاورت ماده» ارائه نمودالگو:نيازمند مدرك. سپس در دانشگاه شيكاگو براي اثبات فرضيه‌هايش آزمايشاتي انجام داد.

 

 

شركت راهسازي فرانسوي كه او در آن مشغول به كار بود، به پاس قدرداني از زحماتش، وي را براي ادامه تحصيل به فرانسه اعزام كرد. در سال ۱۹۲۴ ميلادي به مدرسه عالي برق پاريس راه يافت و در سال ۱۹۲۵ ميلادي فارغ التحصيل شد.

 

 

زبان‌هاي خارجي

 

 

حسابي علاوه بر زبان فارسي، به زبان عربي، فرانسوي، انگليسي و آلماني تسلط داشت. در تحقيقات علمي خود از زبان‌هاي سانسكريت، لاتين، يوناني، پهلوي، اوستايي، تركي، ايتاليايي و روسي نيز استفاده مي‌نمد

 

 

فعاليت‌هاي شغلي و اجتماعي

 

 

فعاليت هاي دكتر حسابي

 

 

او هم‌زمان با تحصيل در رشته معدن، در راه آهن برقي فرانسه نيز كار مي‌كرد. پس از فارغ التحصيل شدن در رشته معدن، در معادن آهن شمال فرانسه و معادن زغال سنگ ايالت «سار» به كار مشغول شد.

 

 

وي با وجود امكان ادامه تحقيقات در خارج از كشور، به ايران بازگشت و به پايه گزاري علوم نوين و تاسيس دارالمعلمين و دانشسراي عالي، دانشكده‌هاي فني و علوم دانشگاه تهران، نگارش ده‌ها كتاب و جزوه و راه اندازي و پايه گزاري فيزيك و مهندسي نوين پرداخت.

 

وي همچنين در كابينه محمد مصدق، وزير فرهنگ بود.

 

 

موسيقي

 

 

حسابي با شعر و موسيقي سنتي ايران و موسيقي كلاسيك غرب به خوبي آشنا بود. وي با كمك تني چند از دانشجويان خود در دانشسراي عالي توانست تغييراتي در كاسه سه تار (ساز ايراني) ايجاد نمايد.

 

 

ورزش

 

 

وي در چند رشته ورزشي نيز موفقيت‌هايي كسب كرد، از جمله كسب مدرك نجات غريق در رشته شنا .

 

 

افتخارات

 

 

افتخارات دكتر حسابي

 

 

وي به سبب تلاش‌هاي خستگي ناپذير لقب پدر علم فيزيك و مهندسي نوين ايران در كشور را كسب نمود.

 

ايشان همچنين به دريافت بالاترين نشان علمي فرانسه يعني لژيون دونور مفتخر گرديد.

 

وي درسال ۱۹۹۰ به عنوان «مرد اول علمي جهان» برگزيده شد.

 

 

خدمات

 

 

گلاولين نقشه برداري فني و تخصصي كشور (راه بندرلنگه به بوشهر)

 

گلاولين راهسازي مدرن و علمي ايران (راه تهران به شمشك)

 

گلاولين مديرعامل شركت ملي نفت ايران

 

گلپايه گزاري اولين مدارس عشايري كشور

 

گلپايه گزاري دارالمعلمين عالي

 

گلپايه گزاري دانشسراي عالي

 

گلساخت اولين راديو در كشور

 

گلراه اندازي اولين آنتن فرستنده در كشور

 

گلراه اندازي اولين مركز زلزله شناسي كشور

 

گلراه اندازي اولين رآكتور اتمي سازمان انرژي اتمي كشور

 

گلراه اندازي اولين دستگاه راديولوژي در ايران

 

گلمحاسبه و تعيين ساعت ايران

 

گلپايه گزاري اولين بيمارستان خصوصي در ايران، به نام بيمارستان گوهرشاد

 

گلشركت در پايه گزاري فرهنگستان ايران و ايجاد انجمن زبان فارسي

 

گلتدوين اساسنامه طرح تاسيس دانشگاه تهران

 

گلپايه گزاري دانشكده فني دانشگاه تهران

 

گلپايه گزاري دانشكده علوم دانشگاه تهران

 

گلپايه گزاري شوراي عالي معارف

 

گلپايه گزاري مركز عدسي سازي اپتيك كاربردي در دانشكده علوم دانشگاه تهران

 

گلپايه گزاري بخش آكوستيك در دانشگاه و اندازه گيري فواصل گام‌هاي موسيقي ايراني به روش علمي

 

گلپايه گزاري انجمن موسيقي ايران و مركز پژوهش‌هاي موسيقي

 

گلپايه گزاري و برنامه ريزي آموزش نوين ابتدايي و دبيرستاني

 

گلپايه گزاري موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران

 

گلپايه گزاري مركز تحقيقات اتمي دانشگاه تهران

 

گلپايه گزاري سازمان انرژي اتمي ايران

 

گلپايه گزاري اولين رصدخانه نوين در ايران

 

گلپايه گزاري مركز مدرن تعقيب ماهواره‌ها در شيراز

 

گلپايه گزاري مركز مخابرات اسدآباد همدان

 

گلپايه گزاري كميته پژوهشي فضاي ايران

 

گلايجاد اولين ايستگاه هواشناسي كشور (در ساختمان دانشسراي عالي در نگارستان دانشگاه تهران)

 

گلتدوين اساسنامه و تاسيس موسسه ملي استاندارد

 

گلتدوين آيين نامه كارخانجات نساجي كشور و رساله چگونگي حمايت دولت در رشد اين صنعت

 

گلپايه گزاري واحد تحقيقاتي صنعتي سغدايي (پژوهش و صنعت در الكترونيك، فيزيك، فيزيك اپتيك، هوش مصنوعي)

 

گلراه اندازي اولين آسياب آبي توليد برق (ژنراتور) در كشور

 

گلايجاد اولين كارگاه‌هاي تجربي در علوم كاربردي در ايران

 

گلايجاد اولين آزمايشگاه علوم پايه در كشور

 

گلمقالات علمي منتشر شده

 

 

چنانچه از جستجوي مجلات علمي آن زمان به دست مي‌آيد، ايشان صاحب شش مقاله علمي در زمينه فيزيك هستند كه هيچكدام از نظر علمي قابل توجه به نظر نرسيده‌اند.

 

و به همين خاطر نشان Commandeur de la Légion d'honneur به ايشان اهدا گرديد!

 


خلاصه اي از تئوري معروف او:

 

 

دكتر حسابي يكبار تابستان براي مدت كوتاهي به ايران بازگشت و در خانه اي متعلق به آقاي جماراني تابستان را سپري مي كرد و در همين ايام در حين مطالعات به اين فكر افتادند كه علت وجود خاصيتهاي ذرات اصلي بايد در اين باشد كه اين ذرات بي نهايت گسترده اند و هر ذره اي در تمام فضا پخش است و نيز هر ذره اي بر ذرات ديگر تاثير مي گذارد. به اين ترتيب به فكر آزمايشي افتاد كه اين نظريه را اثبات و يا نفي كند . او با خود فكر كرد اگر اين تئوري صحيح باشد بايد چگالي يك ذره مادي به تدريج با فاصله از آن كم شود و نه اينكه يك مرتبه به صفر برسد و نبايد ذره مادي شعاع معيني داشته باشد. پس در اينصورت نور اگر از نزديكي جسمي عبور كند بايد منحرف شود و پس از اينكه محاسبات مربوط به قسمت تئوري اين نظريه را به پايان رسانيد پس از بازگشت به امريكا به راهنمايي پرفسور انيشتين در دانشگاه پرنيستون به تحقيقات در اين زمينه پرداخت. پرفسور انيشتين قسمت نظري تئوري را مطالعه كرد و دكتر حسابي را به ادامه كار تشويق كرد. دكتر حسابي به راهنمايي پرفسور انيشتين به تكميل نظريه پرداخت سپس يك سال ديگر در دانشگاه شيكاگو به كار پرداخت و آزمايشهايي در اين زمينه انجام داد. وي با داشتن يك انتر فرومتر دقيق توانست فاصله نوري را در عبور از مجاورت يك ميله اندازه بگيرد و چون نتيجه مثبت بود آكادمي علوم آمريكا نظريه دكتر حسابي را به چاپ رسانيد. برخي همكاران از نامأنوس بودن و جديد بودن اين فكر متعجب شدند و برخي از اين نظريه استقبال كردند.

 


شرح آزمايشهاي انجام شده و نتيجه آن:

 

 

در اثبات اين نظريه اگر در آزمايش, نور باريك ليزر از مجاورت يك ميله وزين چگال عبور داده شود, سرعت نور كم مي شود. در نتيجه پرتو ليزر منحرف ميگردد. هرگاه پرتو ليزر بطور مناسبي از ميان دو جسم سنگين كه در فاصله اي از هم قرار دارند عبور داده شود انحراف آن هنگام عبور از مجاورت جسم اول و سپس از مجاورت جسم دوم به خوبي معلوم ميشود و اين انحراف قابل عكسبرداري است. اين آزمايش گسترده بودن ذره را نشان مي دهد. بر طبق اين آزمايش انحراف زياد پرتو ليزر فقط در اثر پراش نبوده بلكه مربوط به جسم است. بر حسب اين نظريه هر ذره, مثلاً الكترون, كوارك يا گلويون نقطه شكل نيست بلكه بي نهايت گسترده است و در مركز آن چگالي بسيار زياد بوده و هر چه از مركز فاصله بيشتر شود آن چگالي بتدريج كم مي شود. بنابراين يك پرتو نور از يك فضاي چگالي عبور كرده و شكست پيدا ميكند و انحراف مي يابد.

 


اختلاف تئوري بي نهايت بودن ذرات با تئوريهاي قبلي:

 

 

در تئوريهاي قبلي هر ذره قسمت كوچكي از فضا را در بر دارد يعني داراي شعاع معيني است و خارج از آن اين ذره وجود ندارد ولي در اين تئوري ذره تا بي نهايت گسترده است و قسمتي از آن در همه جا وجود دارد. در تئوريهاي جاري نيروي بين دو ذره از تبادل ذرات ديگر ناشي مي شود و اين نيرو مانند توپي در ورزش بين دو بازيكن رد و بدل مي شود و اين همان ارتباطي است كه يبن آنها حاكم است و در تئوريهاي جاري تبادل ذرات ديگري اين ارتباط ميان دو ذره را ايجاد ميكند. مثلاً نوترون كه بين دو ذره مبادله مي شود, اما در تئوري دكتر حسابي ارتباط بين دو ذره همان ارتباط گسترده ايست كه در همه جا بعلت موجوديت آنها در تمام فضا بين آنها وجود دارد.

 


ارتباط اين تئوري با تئوري نسبيت انيشتين:

 

 

تئوري انيشتين مي گويد: خواص فضا در حضور ماده با خواص آن در نبود ماده فرق دارد, به عبارت رياضي يعني در نبود ماده, فضا تخت است ولي در مجاورت ماده فضا انحنا دارد. اگر بگوييم يك ذره در تمام فضا گسترده است در هر نقطه از فضا چگالي ماده وجود دارد و سرعت نور به آن چگالي بستگي دارد به زبان رياضي به اين چگالي مي توان انحناي فضا گفت.

 

 

ارتباط فلسفي اين تئوري با فلسفه وحدت وجود:

 

 

در اين نگرش همه ذرات جهان بهم مرتبط هستند. زيرا فرض بر اين است كه هر ذره تا بي نهايت گسترده است و همه ذرات جهان در نقاط مختلف جهان با هم وجود دارند.يعني در واقع قسمت كوچكي از تمام جهان در هر نقطه اي وجود دارد.

 

 

عكسي از آخرين ساعات عمر پروفسور حسابي

آخرين عكس دكتر حسابي

موزه دكتر حسابي

 

 

موزه دكتر حسابي

 

 

اندك زماني پس از مرگ دكتر حسابي در سال ۱۳۷۲، خانه او تبديل به موزه‌اي شد كه در آن وسايل شخصي، مدارك علمي و تحصيلي، نشان‌ها و تقديرنامه‌ها و عكس‌هاي قديمي و متن نطق‌ها و نوشته‌ها، از جمله پژوهش‌هاي مربوط به بي نهايت بودن ذرات، در آن به نمايش گذاشته شده‌است. اين موزه در خيابان تجريش - خيابان مقصودبيك قرار دارد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۵ساعت: ۱۰:۳۷:۳۸ توسط:admin موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :