زندگينامه سرا زندگينامه سرا .

زندگينامه سرا

بيوگرافي محمد اقبال لاهوري

محمد اقبال لاهوري,بيوگرافي محمد اقبال لاهوري

بيوگرافي محمد اقبال لاهوري
محمد اقبال لاهوري در سال 1256 شمسي در يك خانواده متدين در شهر سيالكوت پاكستان به دنيا آمد
پدرش بازرگان بود و اجدادش همه از برهمنان كشمير بودند كه در قرن هفدهم به دين اسلام مشرف گشتند.
محمد تحصيلات خود را با قرآن در يكي از مساجد زادگاهش شروع كرد و بعد از اتمام دوره مكتب براي گذران دوره‌هاي ابتدائي و متوسطه به كالج رفت.
وي در كالج مورد توجه يكي از معلمانش به نام مولانا مير حسين قرار گرفت. ذوق و استعداد شاعري وي تا جائي معلمش را تحت تاثير قرار داد كه ايشان هر چند مخالف با شعر گفتن جوانان بود، خودش اقبال را تشويق به سرودن كرد.
اقبال لاهوري سروده‌هاي خود را در ابتدا جهت اصلاح به داغ دهلوي تسليم مي‌نمود. داغ دهلوي نيز پس از مدتي اعتراف كرد كه اشعار اقبال نياز به تصحيح نداشته و از داشتن چنين شاگردي فخر و مباهات مي‌كرد.
وي پس از اتمام دوره كالج، در رشته فلسفه دانشگاه لاهور ادامه تحصيل داد و با اتمام دوره فوق ليسانس از دانشگاه پنجاب با رتبه اول، عهده‌دار تدريس در رشته‌هاي تاريخ، فلسفه و علوم در همان دانشگاه شد.اما فعاليت وي و ذوق و قريحه‌اش فقط در عالم شعر و شاعري و فلسفه محدود نبود بلكه در عالم اقتصاد نيز حرفي براي گفتن داشت، تا جائيكه در سال 1901 ميلادي كتابي در همين زمينه به زبان اردو نوشت.
ايشان پس از مدتي جهت تكميل تحصيلاتش راهي اروپا گرديده كه اين سفر علمي تاثير زيادي بر افكارش به جاي گزارد. در دانشگاه كمبريج نيز فلسفه را ادامه دارد و در آنجا با يكي از پيروان هگل به نام مك تيگارت ملاقاتي انجام داد، همچنين فرصت آشنايي با پروفسور براون و نيكلسون را پيدا كرد.اقبال پس از كسب درجه فلسفه اخلاق در دانشگاه كمبريج راهي دانشگاه مونيخ آلمان گرديده و با ارائه پايان نامه خود تحت عنوان سير در فلسفه در ايران موفق به دريافت درجه دكتري گرديد.

ايشان مدتي نيز به جاي پروفسور آرنلد در دانشگاه لندن، به تدريس زبان و ادبيان فارسي پرداخت. ظاهرا در اواخر اقامتش در لندن، قصد ترك شعر و شاعري داشت كه دوستانش مانند سرعبدالقادر و همچنين آرنلد مانع از اين كار او شدند.
علاوه بر تخصصات ذكر شده، ايشان در اروپا در زمينه زبان ادبيات فارسي نيز به مطالعاتي دست زد كه بعدا اين زبان را به عنوان زبان شعري خود برگزيد. همچنين از جمله تحولاتي مهمي كه در زندگي اقبال در اروپا تبديل وي از يك شاعر وطني به يك شاعر ملي اسلامي بود كه كتاب بانگ درا شاهد خوبي بر اين مدعاست.
ايشان پس از بازگشت به وطن در سال 1908 ميلادي به سمت رئيس بخش فلسفه دانشكده دولتي لاهور انتخاب گرديده و علاوه بر تدريس، اجازه وكالت نيز كسب نموده اما پس از چندي، فقط شغل وكالت را ادامه داده و از تدريس دست كشيد.
اقبال در سال 1926 ميلادي، به عضويت مجلس قانونگذاري انتخاب شد. وضعيت زندگي ناگوار مردم و اختلافات در آن زمان و عشق به آزادي، اقبال را به سوي حركتهاي سياسي سوق داد تا جائيكه اقبال پيشنهاد تشكيل دولت پاكستان را در جلسه ساليانه حزب مسلم‌بيگ در الله آباد را داد.
همچنين ايشان نمايندگي مردم مسلمان شبه قاره را در اولين موتمر اسلامي فلسطين در بيت المقدس را داشته. ايشان در بازگشتي از كنفرانسي در لندن از اسپانيا و مسجد قرطبه ديدن كرده بودند كه ديدار از اين مسجد تاثير زيادي در روحيه ايشان به جاي گذارده بود، در منظومه‌اي آن را بيان داشته همچنين از افغانستان نيز ديداري كرده و به زيارت مزار حكيم ثنائي موفق گرديد. در اواخر عمر نيز يعني به سال 1933 از دانشگاه پنجاب موفق به دريافت دكتري افتخاري گرديد.
سرانجام علامه اقبال لاهوري به دنبال تنگي نفس و ضعف قلبي كه مبتلا گشته بود در سال 1317 دارفاني را وداع گفت.
برخي از آثار علامه اقبال لاهوري:
علم الاقتصاد (كه يادآوري شد)
 توسعه حكمت در ايران (سير فلسفه در ايران) (ترجمه شده به زبان فارسي)
تاريخ هند
احياي فكر ديني در اسلام (ترجمه شده به زبان فارسي)
يادداشت‌هاي پراكنده (مجموعه خاطرات چند ماهه اقبال)
ديوان فارسي اقبال كه شامل رموز بي خودي، اسرار خودي، زبور عجم، پيام مشرق، جاويدنامه و ارمغان حجاز مي‌باشد
ديوان اقبال (به زبان اردو) بانگ درا، بال جبرئيل، ضرب كليم.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۵ساعت: ۰۴:۴۶:۱۶ توسط:admin موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :