زندگينامه سرا زندگينامه سرا .

زندگينامه سرا

بانوي برجسته ي جهان علم

ماري كوري,زندگي نامه ماري كوري

بانوي برجسته ي جهان علم     
روزي در يكي از جلسات سخنراني يكي از اساتيد بزرگ رياضيات، دختري جوان، سخنان استاد را يادداشت مي كرد. استاد در ضمن بياناتش گفت: "من از دل ذره، آفتاب بيرون مي آورم.
● تاريخچه
دختر جوان، اهل كشور لهستان بوده و ماري نام داشت.وي در شهر ورشو، پايتخت لهستان در خانواده اي فقير به دنيا آمد و در همان شهر تحصيلات دبيرستان خود را به اتمام رسانيد.
سپس با مشكلات اقتصادي زيادي در دانشگاه اريس به تحصيل ادامه داد. وي اتاق كوچكي داشت و چون هزينه ي برق زياد بود، شب ها به كتابخانه اي مي رفت و تا دير وقت در نور و گرماي كتابخانه به مطالعه مي پرداخت.
● پيوند علمي يا پيوندي ناگسستني
ماري در سال چهارم دانشگاهش در پاريس با دانشمند جواني به اسم "پير كوري" آشنا شد.اين آشنايي، ريشه دار شد و اين دو جوان شيفته ي علم را به هم پيوند داد.در سال ۱۸۹۵ اين دو دانشمند، پيوند زناشويي بستند و از آن پس ماري را ماري كوري ناميدند.
علم قدرتي دارد كه حتي تصور آن براي ما لذت بخش است. دانشمندان بزرگ گفته اند كه جهان، هم چون كتاب بزرگي است كه در هر سطرش رازي نهفته دارد. مردم كلمات اين كتاب را خوانده و متحير مي شوند، ولي دانشمندان با مطالعه ي آن، پرده از راز طبيعت برمي دارند.
● پايان نامه ي ماري كوري
ماري كوري براي اخذ گواهينامه ي پايان تحصيلاتش، با راهنمايي همسرش بر روي عناصري كه بعدها مواد راديو اكتيو نام گرفتند، به تحقيق پرداخت.وي پايان نامه ي خود را با آزمايش درباره ي يگانه عنصر راديو اكتيو شناخته شده ي آن زمان آغاز كرد.
او در تحقيقاتش به اين نتيجه رسيد كه پرتوزايي در سنگ معدني اورانيوم از خود اورانيوم بيشتر است. بنابراين، وجود عناصر ناشناخته با شدت تشعشعي بالا را در سنگ اورانيوم حدس زد.

حدس ماري پس از انجام آزمايشاتي به تحقق پيوست و او اسم آن عنصر را "راديوم" گذاشت. به زودي معلوم شد كه مي توان راديوم را در صنعت و پزشكي به كار گرفت.
گروهي از مهندسان آمريكايي مي خواستند تكنيك به دست آوردن راديوم را از دانشمندان جوان بخرند، اما آن ها با چشم پوشي از مسايل مالي، روش به دست آوردن راديوم را منتشر كردند.
● صعود ماري كوري به قله ي دانش
در سال ۱۹۰۳فرهنگستان علوم سوئد به پير كوري، جايزه ي نوبل داد.اندكي بعد وي استاد دانشگاه پاريس شد و ماري كوري نيز رياست آزمايشگاه فيزيك را در دانشگاه پاريس عهده دار شد. اين دو دانشمند دو دختر داشتند. البته زمان زيادي نگذشت كه پير كوري در تصادفي كشته شد و ماري كوري به سوگ همسرش نشست.
بعد اين حادثه ي ناگوار به پيشنهاد هيأت دانشگاه در جاي همسرش به تدريس پرداخت و تا آن زمان هيچ زني چنين رتبه ي علمي نداشت.ماري هنگام تدريس در دانشگاه، تحقيقات خود را درباره ي راديوم تكميل كرد و در سال ۱۹۱۱ دومين جايزه ي نوبل از طرف فرهنگستان علوم سوئد به وي عطا شد.
هيچ گاه شهرت و مقام او را فريفته نكرد و با وجود مقام بلند علمي در خانه، كدبانو و مادري مهربان بود. اينيشتين درباره او گفته است : "ماري كوري يكي از نام آورترين كساني است كه نام و آوازه او را نفريفت."
● قاتل نامرئي ماري كوري كه بود؟
ماري كوري در سال ۱۹۳۴ در پاريس در گذشت. مرگ وي براي پزشكان حيرت انگيز بود كه چه مرضي او را از پاي درآورده بود؟ ماري چندين سال با راديوم كار كرده و در معرض تشعشعات آن قرار گرفته بود. پزشكان بر اين عقيده بودند كه قاتل نامرئي وي راديوم بوده است.
● ارزش هاي اجتماعي و اخلاقي ماري كوري
زندگي اين بانوي برجسته كه دو جايزه ي نوبل گرفت؛ سرشار از اميد و تلاش بود. وي ابتداي دوران جوانيش را با زندگي دشواري شروع كرد و در سايه ي سعي و تلاش به بزرگترين مقام علمي جهان رسيد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۵ساعت: ۰۴:۴۶:۴۲ توسط:admin موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :