زندگينامه سرا زندگينامه سرا .

زندگينامه سرا

بيوگرافي كارلو كلودي خالق پينوكيو

كارلو كلودي,بيوگرافي كارلو كلودي,زندگي نامه كارلو كلودي نويسنده داستان پينوكيو

كارلو كلودي خالق پينوكيو
كارلو كلودي يا Carlo Collodi ‏(۱۸۲۶ - ۱۸۹۰)، با نام اصلي كارلو لورنزيني، نويسنده‌ي مشهور داستان پينوكيو بود. از وي آثار فانتزي ديگري هم به جا مانده‌است. او از جمله مهمترين نويسندگان ايتاليايي است و بخش‌هايي از كتاب‌هاي وي در كتب درسي مدارس ايتاليا آمده‌اند.
وي در سال ۱۸۲۶ ميلادي در فلورانس ايتاليا به دنيا آمد. پدرش، دومينگو لورنزيني، آشپز و مادرش، آنجلا اورزالي، خدمتكار بود. وي در سنين جواني وارد مدرسه علوم ديني شد و با اين كه به سياست علاقه‌ي بيشتري داشت، تا سن ۱۷ سالگي در آنجا ماند.
كلودي در ۲۶ اكتبر سال ۱۸۹۰ در فلورانس در گذشت و نوشته‌هايش در حجمي بسيار زياد به وسيله خانواده اش به كتاب خانه مركزي فلورانس اهدا گشت كه هم اكنون در همان جا قرار دارد. او در ابتدا بيشتر به عنوان روزنامه نگار، منتقد و نويسنده كتاب‌هاي آموزشي شناخته مي‌شد، اما موفقيت كتابي كه او به قصد سرگرم ساختن نوشت ــ يعني ماجراي پينوكيو ــ به حدي بود كه وي هم اكنون جزو بزرگترين نويسندگان آثار ادبي كودكان محسوب مي‌شود. ارزش ادبي داستان پينوكيو اينك پس از گذشت سال‌ها به طور كامل شناخته شده‌است.
سوابق كاري
در سن ۲۰ سالگي با نوشتن مقاله‌اي براي يك انتشاراتي پر قدرت فلورنتيني وارد حيطه نويسندگي شد. سپس در ۲۲ سالگي در كشاكش درگيري‌هاي ايتاليا به يك روزنامه نگار بدل گشت و فعاليت‌هايش را با نوشتن مقالات انتقادي براي نشريه ميوزيكال ايتالي، يكي از مهم ترين نشريات آن زمان ايتاليا، دنبال كرد. كلودي پس از چند سال همكاري با نشريات گوناگون و كسب شهرت، خود به انتشار نشريه اقدام كرد. يكي از اين نشريات «II Lampione»، نشريه‌اي فكاهي بود كه در سال ۱۸۴۸ آغاز به كار كرده بود، اما خيلي زود پس از شورش‌هاي همان سال به وسيله اداره سانسور تعطيل شد و ۱۱ سال بعد دوباره انتشار يافت.
كلودي در طول دهه ۱۸۵۰ نيز به عنوان يك نويسنده و نمايشنامه نويس به كار ادامه داد و در اين زمينه‌ها به موفقيت‌هاي چشمگيري دست يافت. او در سال ۱۸۵۶ نام خود را به اسم مستعار كارلو كلودي تغيير داد. كلودي در واقع نام روستاي محل تولد مادرش بود كه وي بيشتر دوران كودكي‌اش را در آن جا گذرانده بود.
وي در سال ۱۸۶۱ روزنامه نگاري را رها كرد و تا سال ۱۸۷۰ به عنوان بازرس مطبوعاتي و ويراستار به كار ادامه داد. پس از آن خيلي زود جذب ادبيات كودكان شد و به ترجمه قصه شاه پريان چالز پرو، نويسنده فرانسوي، به زبان ايتاليايي پرداخت.
داستان‌هايي چون شنل قرمزي، زيباي خفته و گربه چكمه پوش. كلودي سپس فعاليت‌هايش را با طراحي يك مجموعه كتاب آموزشي براي مدارس ادامه داد. در اين كتاب‌ها كه با مهارت فوق العاده نگارش يافته بودند، آموزش با داستان گويي همراه بود. آثاري چون جاني، تايني، كتاب حساب جاني، كتاب دستور زبان جاني، سفر جاني به ايتاليا و فانوس جادويي جاني. بدين وسيله او حركتي جديد در سيستم آموزشي تازه تاسيس شده‌ي ايتاليا پديد آورد. او در سال ۱۸۸۱ پايه يكي از اولين مجلات ايتاليايي مخصوص كودكان را پي‌ريزي كرد. بدين ترتيب «چيلدرن مگزين» انتشار يافت و از همان شماره‌هاي نخستين ماجراهاي پينوكيو كه در آن زمان داستان يك عروسك ناميده مي‌شد، در آن چاپ شد. داستان‌هاي ديگري مثل ميمون گوپلوي گلي هم در اين نشريه انتشار مي‌يافت كه از حال و هوايي طنز برخوردار بودند. اين داستان‌ها بعدتر در سال ۱۸۸۷ در كتاب داستان‌هاي شادمانه جمع آوري و چاپ شدند.
اقتباس‌هاي سينمايي
تاكنون اقتباس‌هاي زيادي (حدود ۴۰ فيلم كوتاه و بلند) از اين داستان به صورت فيلم زنده و يا انيميشن صورت گرفته‌است، كه در اين بين مي‌توان به فيلم‌هاي:
-اوتيك كوچولو
-هوش مصنوعي (فيلم)
-هزارتوي پينوكيو
-داستان واقعي پينوكيو
-ماجراهاي ژپتو
-پينوكيو ۳۰۰۰
اشاره كرد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۵ساعت: ۰۴:۴۹:۱۹ توسط:admin موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :